آبان٫۱۷

۱۷ خواص فوق العاده زعفران

خواص زعفران

حتما تا امروز اسم زعفران را شنیده اید. ادویه ای مشهور در سطح جهان، با قیمتی بالا و الیته خواصی متعدد و عطر و طعمی منحصر به فرد. افراد مختلف به دلایل متعدد طرفدار مصرف این ادویه و البته گیاه دارویی ارزشمند هستند. بسیاری به دلیل عطر، طعم و بوی این گیاه، از آن در آشپزی و یا تولید نوشیدنی های طبیعی استفاده می کنند. اما عده بسیاری به دلیل خواص متعدد و فوق العاده زعفران برای سلامتی، مصرف آن را در رژیم غذایی خود می گنجانند. اگرچه مردم اغلب به ادویه هایی مانند زعفران به چشم طعم دهنده ی مواد غذایی نگاه می کنند، اما این نوع ادویه جات دارای مقدار زیادی مواد مغذی ویژه با خواص فراوان هستند.

زعفران دارای ترکیبات بسیار ارزشمند و متعددی هست که باعث ایجاد خواص ارزشمند برای این محصول می گردد. زعفران حاوی بیش از ۱۵۰ ترکیب مختلف از جمله کاروتنوئیدها، سافرانال، کروسین، پیکروکسین، انواع  آنتی اکسیدان ها و همچنین مواد بیوشیمیایی است. همچنین در زعفران مواد معدنی و ویتامین هایی که برای سلامتی انسان ضروری هستند وجود دارد. شما می توانید از مزیت های این گیاه برای سلامتی در فرم های مختلف استفاده کنید. مصرف این گیاه در غذا و یا نوشیدنی، مصرف چای زعفران و یا مصرف مکمل های زعفران که به صورت قرص، کپسول و قطره در بازار موجود می باشد.

اگر می خواهید با خواص بی نظیر این گیاه دارویی ارزشمند  و این ادویه جذاب آشنا شوید، این مقاله را حتما از دست ندهید:

۱۷ خاصیت زعفران:

۱-تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از ویتامین های مهم برای حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن، ویتامین ث می باشد. ویتامین که با نام اسید اسکوربیک هم شناخته می شود باعث افزایش افزایش تولید گلبول سفید در خون می گردد. گلبول سفید نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

۲-کنترل و درمان آلزایمر

زعفران دارای دو ماده موثره ارزشمند به نام کروسین و پیکروکسین می باشد. بر اساس گزارشها، این دو ماده موثره عامل تقویت حافظه و جلوگیری از زوال عقل و آلزایمر می باشد. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه دارویی در کنترل و درمان آلزایمر موثر می باشد. بر اساس بررسی های صورت گرفته، مصرف منظم این گیاه برای کنترل و درمان آلزایمر موثر می باشد. در یک آزمایش بالینی انجام شده، به گروهی از مبتلایان کپسول زعفران داده شد و به گروهی داروی شیمیایی دونپزیل.

بر اساس نتیجه بدست آمده، اثر این دو دارو یکسان بود، البته با این تفاوت که کپسول زعفران بسیاری از عوارض جانبی مانند سرگیجه، خستگی که در گروه مصرف کننده داروی شیمیایی مشاهده شد وجود نداشت. البته مطالعات متعددی در رابطه با مقایسه قرص و کپسول زعفران و دونپزیل انجام شده است. در نتیجه این ادویه پر خاصیت می تواند به عنوان یک جایگزین ایمن تر استفاده شود زیرا طبیعی است و عوارض جانبی کمتر دارد.

۳-سلامت قلب

مصرف این گیاه از طریق مختلف در حفظ و ارتقا سلامت قلب مفید و موثر می باشد. مواد آنتی اکسیدانی موجود در این گیاه کاهش دهنده احتمال ابتلا به بیماری های مختلفی چون بیماری های قلبی و آترواسکلروزیس می باشد. همچنین این گیاه ارزشمند از طریق جلوگیری از افزایش کلسترول و چربی های مضر خون، سبب جلوگیری از تصلب شرائین می گردد. از این رو مصرف این گیاه باعث پیشگیری از بیماری ها و خطرات قلب مانند سکته قلبی می باشد.

۴-پیشگیری از سرطان

در زمینه پیشگیری از سرطان، از جمله مهم ترین مواد، آنتی اکسیدان ها می باشند که با خنثی کردن اثر رادیکال های آزاد، از ابتلا به سرطان و ایجاد و توسعه تومور جلوگیری می نمایند. زعفران نیز غنی از آنتی اکسیدان های مختلف می باشد. کروسین و سافرانال دو ماده موثره مهم زعفران از جمله این آنتی اکسیدان ها می باشند. همچنین مصرف زعفران که دارای ماده موثره کروسین می باشد، به افزایش اثر بخشی شیمی درمانی در طی فرایند درمان سرطان موثر می باشد.

پیشگیری از سرطان

۵-کاهش وزن

اگر به دنبال کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام هستید، مصرف این گیاه به شما توصیه می گردد. بر اساس بررسی های صورت گرفته، مصرف این گیاه از طریق اثر بر کاهش اشتها می تواند باعث کاهش وزن گردد. در یک تحقیق انجام شده مشخص شده که مصرف مکمل عصاره زعفران به طور قابل توجهی باعث کاهش اشتها، کاهش شاخص توده بدنی و کل توده چربی بدن می شود.

۶-کنترل دیابت و قند خون

منگنز از جمله عناصری است که می تواند سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. جالب است که بدانید زعفران با دارا بودن این عنصر می تواند به عنوان کنترل کننده قند خون مصرف گردد. ماده موثره کروستین نیز از طریق افزایش مقاومت به انسولین می تواند برای افراد مبتلا به دیابت و قند خون مفید باشد.

۷-بهبود کم خونی و گردش خون

گیاه زعفران غنی از عنصر آهن می باشد. پس از اگر از کم خونی رنج می برید، این گیاه به افزایش تولید گلبول قرمز و در نتیجه تولید خون شما کمک می کند. همچنین افزایش تولید گلبول قرمز باعث بهبود گردش خون و اکسیژن رسانی به بدن می گردد.

گردش خون

۸-تقویت قوای جنسی

مصرف زعفران تاثیر بسزائی بر تقویت و همچنین رفع ناتوانی های جنسی در مردان و زنان داشته باشد. مصرف زعفران در انواع فرم می تواند تاثیر بسزائی در تقویت قدرت جسمانی مردان و زنان داشته باشد. مصرف زعفران بعنوان یک گیاه سرشار از خواص می تواند بسیار ایمن تر از مصرف داروهای شیمیایی افزایش قدرت جنسی باشد از جمله اثرات این گیاه، بهبود جریان خون بویژه در اندامهای جنسی میباشد که منجر به بهبود عمکلرد جنسی میگردد. در نتیجه مردان دارای اختلال نعوظ میتوانند با مصرف این گیاه با مشکل کمتری مواجه باشند.

۹-کبد چرب

مواد آنتی اکسیدانی این گیاه مسئول بسیاری از خواص این گیاه است که می تواند خواص ضدالتهابی نیز داشته باشد. خاصیت ضدالتهابی گیاه می تواند باعث سم زدایی و پاکسازی  کبد گردد. این عمل میتواند مانع از ابتلا به بیماری کبد چرب گردد.

۱۰-بهبود و پیشگیری از سنگ کلیه

زعفران از طریق افزایش ادرار که به آن خاصیت دیورتیک نیز می گویند، باعث پیشگیری و بهبود سنگ کلیه می تواند گردد.

۱۱-سلامت چشم

بر اساس مطالعات صورت گرفته، مواد موثره زعفران می تواند از تخریب سلولهای چشم جلوگیری نماید. این جلویگری از آسیب چشم شامل جلویگری از اسیب چشم در برابر عوامل محیطی مانند نور خورشید می باشد. همچنین در مطالعه ای اثبات گردید که زعفران در تنظیم کارکرد سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت می کند و از پیشرفت بیماری های چشم جلوگیری می کند و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می شود.

۱۲-درمان افسردگی

امروزه افسردگی به دلیل سبک زندگی غلط رو به افزایش است. این اختلال روانی دارای عوارض مختلفی چون اضطراب، تشویش و بی خوابی می باشد. گیاهان مختلفی برای این منظور قابل توصیه می باشد که می تواند باعث تسکین افسردگی گردد. گیاهیانی چون سنبل الطیب، اسطخدوس، رز و بویژه زعفران. یافتن جایگزین داروهای شیمیایی به دلیل داشتن عوارض جانبی مختلف دارای اهمیت می باشد.  امروزه داروها و مکمل های گیاهی با استفاده از زعفران و فراورد های آن تولید و به بازار عرضه گردیده است که بدون داشتن عوارض جانبی محصولات شیمیایی، دارای اثربخشی بالایی می باشد. اثرات جانبی چون اضطراب، بی اشتهایی و اختلالات در عملکرد جنسی از جمله اختلالات داروهای شیمیایی می باشد. بر اساس یک تحقیق ضورت گرفته، عصاره زعفران در کنترل افسردگی دارای اثر مشابه با فلوکستین می باشد، البته بدون عوارض های جانبی ناخواسته.

۱۳-کنترل اثرات پی ام اس

از زمان های قدیم از این گیاه برای کنترل عوارض دوره پی ام اس در زنان می باشد. حتی گفته می شود بوی این گیاه نیز می تواند اثرات مفیدی دراین رابطه داشته باشد. بر اساس یک گزارش، اثبات گردید مصرف زعفران به مدت دو ماه باعث کاهش علائم این اختلال دردآور در خانم ها گردید.

۱۴-تقویت استخوان

یکی دیگر از خواص زعفران بهبود جذب کلسیم در بدن می باشد. همان طور که می دانید کلسیم در استحکام استخوان و پیشگیری از اختلالات و بیماری های استخوانی بسیار حائز اهمیت می باشد.

۱۵-درمان اختلالات معده

از جمله خواص زعفران، اثرات آرامش بخشی و ضد التهابی آن می باشد. این اثر می تواند بر روی دستگاه گوارش و معده نیز موثر باشد. اختلالات دستگاه گوارش مانند یبوست، نفخ، زخم معده از جمله مواردی است که می توان با مصرف زعفران آن را تسکین داد.

۱۶-سلامت پوست و مو

اگر به دنبال رفع مشکلات پوستی مانند لکه های پوستی، اکنه و جوش و یا حتی شفاف شدن پوست هستید، زعفران گزینه مناسبی برای شما می باشد.  زیرا زعفران هم دارای خاصیت ضد باکتریایی قوی ای می باشد و هر سوئی نیز غنی از آنتی اکسیدان ها می باشد. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در زعفران میتواند در تقویت فولیکول ها و ریزش مو مفید باشد.

۱۷-بهبود ام اس

شاید هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری باشد، اما بر اساس بررسی ها اولیه صورت گرفته، مواد موثره زعفران با حفاظت از سلول های مغزی و ایجاد عایقی در اطراف نورون ها باعث بهبود ام اس گردد. کروسین موجود در زعفران می تواند فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق و تصلب شرائین در مغز می شود را تا حد زیادی کاهش دهد.

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید