خرداد٫۳۱

۱۱ گیاه دارویی مفید و روش های طبیعی برای بهبود گردش خون در بدن

گردش خون

چرا گردش خون مهم است؟

گردش خون یکی از فرایندهای حیاتی در بدن انسان می باشد. گردش خون که با محوریت قلب انجام می شود، وظیفه انتقال اکسیژن و مواد غذایی مغذی به تمامی بافت های  بدن و همچنین بازگشت خون بدون اکسیژن را به قلب و سپس ریه به عهده دارد. پس واضح است که گردش خون بسیار مهم است. اختلالات گردش خون و یا گردش ضعیف خون در قلب و در بدن می تواند سبب ابتلا به بسیاری از بیماری ها را سبب شود. مشکلات قلبی، نارسایی عضوی ، سکته مغزی، واریس، نارسایی کلیوی از جمله خطرات جریان ضعیف قلب می باشد. که در این مقاله به بهترین گیاهان دارویی برای گردش خون می پردازیم.

 

بهترین گیاهان دارویی برای بهبود گردش خون

چای سبز

چای سبز غنی از آنتی اکسیدان می باشد که در بهبود جریان خون مفید میباشد. شما می تواندی با نوشیدن چای سبز در کنار لذت از طعم چای به بهبود جریان گردش کمک کنید.

سیر

این گیاه ارزشمند با مکانیسم های مختلف یکی از بهترین گیاهان دارویی برای گردش خون است . ماده موثره آلیسین موجود در این گیاه از طریق گشاد کردن عروق به رفع مشکلات گردش خون می تواند کمک کند. از سویی دیگر نیز سیر مانع از تجمع پلاکت می شود. از این رو بهترین پاسخ برای این سوال که چگونه جریان خون را افزایش دهیم مصرف سیر می باشد. اگر بوی سیر و یا طعم آن برای شما مطلوب نیست مکمل سیر در فرم قرص سیر و شربت سیر گزینه مناسبی برای شما می باشد.

جریان خون

بذر کتان

امگا ۳ یکی از چربی های مهم و مفید برای بدن می باشد. از جمله مزیت های امگا ۳ کمک به نرم شدن عروق می نماید و مانع از سخت شدن و مسدود شدن عروق میگردد. همچنین امگا ۳ باعث کاهش تری گلیسیرید در بدن و عروق میگردد. بذر کتان غنی از امگا ۳ می باشد که مصرف منظم آن و یا مکمل بذر کتان برای سلامتی بدن مفید می باشد. البته مصرف مواد غذایی چون ماهی که دارای امگا ۳ می باشد نیز برای بهبود جریان خون به قلب مفید می باشد.

انار

این میوه ارزشمند نیز از جمله میوه های غنی از آنتی اکسیدان می باشد که مصرف آن می تواند برای بهبود جریان خون مفید باشد. از طرفی انار برای کاهش کلسترول خون مفید می باشد و از این طریق باعث بهبود جریان خون در بدن و جریان قلب می گردد. مصرف انار به صورت تازه یا اب انار و حتی مکمل انار بهترین پاسخ به این سوال است که چگونه جریان خون را بهبود دهیم. بر اساس یک مطالعه انجام شده، مصرف عصاره انار باعث بهبود عملکرد رگ های خونی و همچنین جریان خون می شود.

گردش خون در بدن

پرتقال و مرکبات

مصرف ویتامین ث به بهبود جریان خون کمک می کند. از این رو مصرف مرکباتی چون پرتقال باعث بهبود جریان خون در بدن می گردد. با توجه به اینکه مرکبات همیشه در دسترس نیستند، استفاده از قطره خوراکی پرتقال که از اسانس طبیعی پوست پرتقال تهیه شده است و می تواند گزینه خوبی باشد.

زنجبیل

زنجبیل حاوی دو آنتی اکسیدان به نام‌های gingerols و zingerone است که به بهبود گردش خون کمک می‌کنند. زنجبیل را میتوان به صورت چای و یا به صورت ادویه در غذا و یا حتی به صورت قرص استفاده نمود.

جینکو

گیاه جینکو یک گیاه دارویی است که در شرق آسیا به طور ویژه تولید و مصرف می گردد با خواص متعدد.  مصرف این گیاه و یا مکمل جینکو از طریق انبساط عروق و همچنین ممانعت از تجمع پلاکت در عروق برای ارتقا جریان خون مفید است.

گردش خون در قلب

فلفل هندی

این ادویه یا گیاه دارویی دارای ماده موثره کپساسین می باشد که برای تقویت عروق و بهبود جریان خون در بدن مفید می باشد.

زردچوبه

زردچوبه جزء گیاهان داروی ارزشمند با خواص متعدد برای سلامتی می باشد. ماده موثره کورکومین که باعث ایجاد اثرات ارزشمند این گیاه میگردد در جلوگیری از لخته شدن پلاکت های خون موثر و مفید می باشد و یکی از معروفترین گیاهان دارویی برای گردش خون است.

افزایش گردش خون

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی چربی های مفید و سالم می باشد که برای کاهش التهاب عروق مفید است. از این رو مصرف آن برای بهبود جریان خون مفید می باشد.

برگ های زیتون

چرا برگ زیتون برای سلامتی قلب و گردش خون مفید است؟ این گیاه دارای ۳ اثر اصلی است. برگهای زیتون و سرشار از آنتی اکسیدان هستند. بنابراین ، می تواند در کاهش فشار خون ، بهبود اتساع عروق و انسداد کننده کانال های کلسیم مؤثر باشد. همچنین ، مطالعات نشان داده اند که عصاره برگ زیتون ، کلسترول خون و قند خون را کنترل می کند. علاوه بر این ، بر اساس تحقیقات دیگر ، عصاره برگ زیتون تأثیر خوبی در درمان و پیشگیری از آرتریت شریانی دارد. یعنی می تواند از تنگ شدن رگ ها جلوگیری کند. قرص زیتون که از عصاره برگ زیتون تهیه می شود راهی آسان برای بهره مندی از این گیاه است.

گیاهان دارویی برای گردش خون

راهکارهای طبیعی برای بهبود جریان خون در بدن چیست؟

مصرف ویتامین ها مفید

برخی از ویتامین ها برای بهوبد جریان خون مفید و موثر می باشند. در نتیجه مهم است که غذاهایی را مصرف کنیم که حاوی اینگونه ویتامین های باشند. برای بهبود جریان خون، باید از غذاهایی که  غنی از ویتامین های C، B و E  هستند، استفاده کنید. این غذاها شامل شیر، پنیر، تخم مرغ، مرغ، سبزیجات دارای برگ سبز، مرکبات، سویا و آجیل هستند.

درمان گردش خون ضعیف

کاهش مصرف نمک

مصرف نمک باید به میزان کافی باشد زیرا مصرف زیاد آن مضرات زیادی برای سلامتی دارد. یکی از آثار منفی مصرف زیاد نمک اثر آن بر گردش خون می باشد. علت این است که نمک زیاد در بدن باعث سفت شدن عروق می گردد. در نتیجه هر عاملی که باعث کاهش افت کیفیت رگها گردد می تواند جریان خون در بدن را با اختلال روبرو سازد.

ورزش کردن منظم

ورزش منظم از عوامل مهم حفظ سلامت بدن می باشد. از جمله اثرات ورزش بر گردش خون می باشد. تمرینات ملایم و هوازی و افزایش ضربان قلب می تواند مفید باشد.

ورزش کردن منظم

ماساژ

ماساژ دادن بدن باعث اتساع رگها خونی در بدن می گردد که باعث بهبود جریان خون می گردد. همچنین حس آرامش ناشی از ماساژ می تواند بر گردش خون مفید باشد. استفاده از روغن های گیاهی نیز مفید و موثر برای افزایش اثر ماساژ می باشد.

مصرف آهن

آهن از اجزا اصلی ساخت هموگلوبین که جزء مهم خون و گلبول های قرمز می باشد، است. از این رو مصرف مقادیر کافی آهن باعث ساخت خون در بدن و بهبود گردش آن میگردد. شما باید از غذاهایی که غنی از آهن هستند و به جریان خون کمک می کنند،  استفاده کنید مانند اسفناج یا گوشت قرمز. همچنین باید به میزان آهن مصرفی خود توجه داشته باشید زیرا مصرف بیش از اندازه آن، اثرات منفی بر  سیستم قلب عروقی قلب می گذارد.

اجتناب از استرس

استرس از جمله عوامل اصلی ایجاد بسیاری از بیماری ها و اختلالات در بدن می باشد. برای همین کاهش استرس و آرامش باعث بهبود جریان خون در بدن می شود.

مصرف میزان کافی اب

آب از روش های مختلف سبب بهبود جریان خون می شود. از جمله این اثرات دفع سموم از بدن می شود. همچنین مصرف آب باعث افزایش سطح اکسیژن در خون می شود.

مصرف میزان کافی اب

اجتناب از مصرف سیگار و الکل

مصرف الکل باعث سفت شدن رگهای خونی می گردد و در نتیجه باعث افت جریان گردش خون می گردد. همچنین مصرف مقادیر بالای الکل باعث افزایش فشار خون نیز می شود. همچنین مصرف سیگار نیز باعث افزایش فشار خون و اختلا در گردش می گردد. در ضمن سیگار کشیدن باعث افزایش غلظت خون نیز می گردد. غلیظ شدن خون از جمله عوامل افت در گردش خون می گردد.

رژیم غذایی مناسب

مصرف مواد غذایی مفید و اجتناب از مصرف مواد غذایی که برای گردش خون مضر است لازم می باشد. مصرف میوه و سبزیجات تازه از جمله مواد غذایی مفید و مهم برای سلامتی می باشد. پرتقال، لیمو و سایر مرکبات، غنی از ویتامین C هستند که باعث رقیق شدن طبیعی خون می شوند. مصرف مرتب این میان وعده های خوشمزه، می توانند دیواره های مویرگی را قوی تر ساخته و مانع از جریان خون ضعیف در بدن شوند. هندوانه نیز یکی دیگر از میوه های فوق العاده است.این میوه تابستانی غنی از لیکوپن و آنتی اکسیدان است که با  بهبود جریان خون در ارتباط می باشد.

مصرف ماهی

همان طور که اشاره شد، امگا ۳ برای گردش خون مناسب می باشد. از سویی نیز ماهی بهترین منبع برای امگا ۳ می باشد و غنی از این عنصر ارزشمند می باشد. توصیه ما به شما مصرف منظم ماهی در رزیم غذایی می باشد. اگر علاقه به مصرف ماهی ندارید، مکمل های تولید شده با استفاده از این منابع به شما توصیه می شود.

مصرف ماهی

 

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید