تیر٫۱۵

ویروس کرونا چیست؟ بهترین راه های پیشگیری و درمان ویروس کرونا کدامند؟

ویروس کرونا

ویروس چیست؟

ویروس ها باکتری های کوچکی هستند که از تعدادی ژن ها ساخته شده است که به آن ها از رشته های RNA یا DNA گفته می شود که اصلی ترین عامل انتقال ویروس ها است. ویروس ها به تنهایی نمی توانند تکثیر و رشد کنند و برای رشد نیاز به سلول های بدن میزبان دارد ، ویروس ها می توانند از گونه های مختلف حیات وارد بدن انسان شوند و در هنگام ورود کنترل سلول های بدن میزبان را بدست می گیرد و منجر به انتشار سریع ویروس در بدن می شوند.در این مقاله به علائم ویروس کرونا و راه های پیشگیری و درمان ویروس کرونا می پردازیم.

همه چیز در مورد ویروس کرونا

ویروس کرونا، خانواده بزرگی از انواع ویروس ها است که گونه های متفاوتی از حیوانات مثل شتر، بز، گربه و خفاش ها را نیز در بر می گیرد و به شدت قادر به انتقال بیماری به انسان می باشند. که بر اساس اعلام مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها باعث ایجاد بیماری ‌های تنفسی، مانند سرماخوردگی معمولی تا بیماری های تنفسی حاد در افراد می‌شوند.

گونه های مختلف این بیماری را می توان در کووید مرس و کووید سارس نیز مشاهده نمود و در حال حاضر، ویروس کرونای حدید یا همان کووید ۱۹ گونه جهش یافته این ویروس است که تمام مردم جهان با این ویروس درگیر هستند.

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونای جدید نخستین‌بار در ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ایالت ووهان چین کشف شد. مردم بدون علت مشخصی دچار اختلال تنفسی شدند، واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند که درنهایت منجر به شناسایی این نوع ویروس جدید از خانواده ویروس کرونا شدند.

ویروس کرونا چیست؟

علائم اصلی ویروس کرونا چیست؟

با توجه به ویروس کرونای جدید، علائم ویروس کرونا می‌تواند از نشانه‌های سرماخوردگی عادی باشد اما اصلی ترین علائم ویروس کرونا  تب شدید، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی است که در هنگام داشتن این علائم باید به پزشک مراجعه کرد.

با توجه به تحقیقات انجام شده  ۸۰ درصد بیماران دارای علائم کرونا خفیفی هستند و بقیه بیماران دچار تنگی تنفسی شدید می شوند.

کودکان و افرادی که دارای مشکلات تنفسی، بیماری قلبی، ضعف سیستم ایمنی به دلیل انواع سرطان‌ها و بیماری‌های نقص ایمنی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند.

درمان کرونا.

راه های انتقال ویروس کرونا چیست؟

اصلی ترین راه انتقال بیماری کرونا، انتقال از افراد مبتلا به این ویروس است. که این ویروس از طریق قطرات تنفسی فرد آلوده از طریق سرفه، عطسه یا صحبت کردن منتقل می‌شود و همچنین این قطرات بر روی وسایل اطراف فرد بیمار پخش می شود که با دست زدن به این وسایل آلوده و لمس کردن نواحی چشم ها، بینی و دهان فرد به این ویروس مبتلا می شود.

به همین دلیل و با توجه به توصیه های شده باید با فرد بیمار دارای علائم ویروس کرونا حداقل ۱ متر فاصله گرفته تا از ابتلا به این ویروس جلوگیری کرد.

چگونه از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری کنیم؟

بهترین راه برای پیشگیری به ویروس کرونای جدید کاهش احتمال به این ویروس است، بنابراین با رعایت نکات زیر می توان احتمال ابتلا و انتشار به این ویروس را کاهش داد :

۱-شستن مداوم دست ها

دست ها را به طور مرتب و صحیح با آب و صابون بشویید و همچنین در طی روز و در محل کار و مدرسه از محلول ها و ژل های ضد عفونی کننده حاوی الکل هم استفاده کنید.

۲-از لمس صورت خود پرهیز کنید

از لمس کردن لب ها، دهان، چشم ها و بینی با دست های آلوده پرهیز کنید.

۳-از دست دادن و آغوش کردن پرهیز کنید

و تا حد ممکن از دست دادن ، روبوسی و آغوش گرفتن خودداری کنید.

۴-نکات پزشکی را رعایت کنید

در زمان بروز علائم ویروس کرونا مانند سرفه ، عطسه و تب شدید حتما به پزشک مراجعه کنید و در خانه بمانید و استراحت کنید.

۵-ماسک خود را در فضای بسته قرار دهید

دستمال و ماسک استفاده خود را هرگز در محیط رها نکنید که می تواند باعث انتشار ویروس شود.

۶-هنگام عطسه و سرفه مراقب باشید

در هنگام عطسه و یا سرفه کردن حتما دهان و بینی خود را با آرنج خم شده و دستمال بلافاصله پوشانده و دستمال استفاده شده را در شرایط ایمن دور بیاندازید.

۷-سطوح پرکاربرد را تمیز کنید

توصیه می شود به طور مکرر سطوح و وسایل پرکاربرد خود را و یا عمومی را با محلول های ضد عفونی تمیز کنید.

۸-ماسک بزنید

در مکان های پر تجمع مانند وسایل نقلیه عمومی حتما از ماسک های استاندار استفاده کنید.

علائم کرونا

۹-غذا ها کاملا پخته شوند

با توجه به اینکه برخی از حیوانات میزبان این ویروس می باشند حتما گوشت و تخم مرغ را به صورت کاملا پخته شده مصرف کنید.

بیماری کرونا

۱۰-از حیوانات دوری کنید

حیوانات همچنین می توانند ویروس کرونا را منتقل کنند. برای حفظ ایمنی خود از حیوانات دوری کنید.

۱۱-از مسافرت خودداری کنید

از سفر و رفت آمد های بی مورد خودداری شود به خصوص افرادی که سالمند و دارای بیماری های قلبی و دیابت می باشند.

۱۲-از مواد غذایی مفید استفاده کنید

از غذاهای مفید استفاده کنید، زیرا آنتی ویروس طبیعی می تواند به جلوگیری از ویروس کرونا کمک کند و بدن شمارا برای دفاع از ویروس تقویت کند.

علائم ویروس کرونا

 

 

ویروس کرونا برای چه کسانی بیشتر خطرناک است؟

  • افرادی که دارای سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند، بیماری‌هایی چون سرطان یا مشکل در یکی از اعضای بدن و همچنین ایدز که منجر به کاهش سیستم ایمنی بدن می شوند.
  • بیمارانی هایی که شرایط خطرناک قلبی، نارسایی کلیه، بیماری کبد یا دیابت دارند.
  • بیمارانی که آسم یا مشکلات تنفسی دارند .

آیا مصرف آنتی بیوتیک ها به پیشگیری یا درمان ویروس کرونا کمک می کند؟

آنتی بیوتیک ها فقط با تجویز دکتر برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها استفاده می شوند. آنها باکتری های بیماری زا را از بین برده یا جلوی تکثیر آنها را می گیرند و عفونت های ایجاد شده را درمان می کنند.

اما ویروس کووید ۱۹ همانطور که از نامش پیداست، ویروس و یکی از انواع  ویروس های کرونا است که داروی های آنتی بیو تیک روی آن ها بی تاثیر است و به درمان ویروس کرونا کمکی نمی کند.

آیا ویروس کرونا درمان یا داروی خاصی دارد؟

بهترین درمان ویروس کرونا واکسن آن ویروس است اما متاسفانه برای ویروس کووید ۱۹ هیچ واکسنی وجود ندارد حتی داروهای ضد ویروس هم برای آن وجود ندارند که بتوانند ویروس را در بدن بیماران از بین ببرند.

با توجه به توصیه های سازمان جهانی از هیچ دارویی و آنتی بیوتیک خودسرانه استفاده نکنید و واکسن درمان ویروس کرونا در دست ساخت و تست است، به محض تایید و ساخت این واکسن تولید و منتشر می شود.

پس اگر مبتلا به ویروس هستید، ماسک بزنید، سطوح را کمتر لمس کنید، دیگران را لمس نکنید، خوددرمانی نکنید و به پزشک، بیمارستان و برای درمان ویروس کرونا به افراد متخصص و حرفه‌ای مراجعه کنید.*

آیا کرونا همان بیماری سارس است؟

خیر. درسته ویروس کووید ۱۹ شباهت زیادی با ویروس سندروم تنفسی حاد (سارس) مانند ، مشکلات تنفسی، انتقال از طریق عطسه یا سرفه و… دارند اما یکسان نیستند. ویروس کووید ۱۹ سریع تر از ویروس سارس شیوع پیدا می کند اما نرخ مرگ و میر آن خیلی کم تر از سارس است.

دوره نهفتگی ویروس کرونا چقدر است؟

در حال حاضر زمان نهفتگی یا کمون ویروس کرونای جدید  حدودا ۱ تا ۱۴ روز است  و این دوره به معنی زمان ورود بیماری به بدن بیمار تا زمان بروز علائم بیماری است. البته این میزان در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.

آیا ممکن است از طریق حیوانات به ویروس کرونا مبتلا شویم؟

ویروس کرونا، خانواده بزرگی از انواع ویروس ها است و این ویروس همانند ویروس سارس SARS و ویروس مرس MERS از طریق حیوانات منتقل می شود، اما هنوز مشخص نشده است که ویروس کووید ۱۹ از چه حیوانی منتقل می شود.

در نتیجه از تماس با حیوانات و سطوحی که حیوانات تماس داشته اند پرهیز کنید.

ویروس کرونا تا چه مدت روی سطح اجسام می ماند؟

ویروس کرونا می تواند از چند ساعت تا چند روز روی سطح اجسام باقی بماند. ماندگاری ویروس کرونا در هوا زیاد نیست، اما می تواند سطوح مختلف را آلوده کند. محققان دریافته اند که ماندگاری ویروس کوید ۱۹ روی سطوح از ۲ ساعت تا ۹ روز می باشد. این بازده زمانی و آمار تقریبی به خاطر  جنس متفاوت و شرایط آب و هوایی است. به عنوان مثال این ویروس روی مقوا ۲۴ ساعت، روی سطوح مسی ۴ ساعت، روی فولاد و پلاستیک دو تا سه روز و روی سطوح استیل تا ۲۰ روز زنده می ماند.

بنابراین یکی از بهترین روش های پیشگیری و کاهش شیوع ویروس کووید ۱۹ ، ضد عفونی سطوح مختلف با الکل و مواد پاک کننده است.

آیا انتقال ویروس کرونا از بسته های پستی وجود دارد؟

همانطور که گفته شد ویروس کووید ۱۹ می تواند به مدت چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بماند و این حالت ممکن است در شرایط مختلف (به عنوان مثال، نوع سطح، دما یا رطوبت محیط) متفاوت باشد. امکان دارد فرد با لمس کردن یک سطح یا شیء آلوده به ویروس و سپس لمس کردن دهان، بینی وچشمان خود، این ویروس را دریافت کند.

اما احتمال آلوده شدن کالاهای تجاری یا بسته های پستی توسط یک فرد آلوده به ویروس کم است. بنابراین می توان گفت احتمال خطر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ از طریق بسته های پستی که در شرایط مختلف با رطوبت و درجه حرارت های متفاوت قرار گرفته اند، بسیار کم است.

استتفاده از مواد غذایی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن و استفاده از غذاهای ضد ویروسی همچنین می تواند به عنوان یک ضد ویروس طبیعی برای جلوگیری از ویروس کرونا عمل کند. به عنوان مثال کلم یکی از بهترین غذاهای ضد ویروسی و یک آنتی ویروس طبیعی است. از آنجا که این آنتی ویروس طبیعی می تواند ویتامین C و منیزیم بدن را برای بهبود سیستم ایمنی بدن تأمین کند. همچنین گیاه سیر یکی از معروف ترین غذاهای ضد ویروسی محسوب می شود. این آنتی ویروس طبیعی حاوی ترکیباتی به نام آلوئین و آلیسین است که دارای خواص ضد ویروسی فوق العاده ای هستند. پیاز همچنین دارای خواص ضد ویروسی است زیرا پیاز حاوی ترکیبات ضد میکروبی است. برای مبارزه با کورونا غذاهای ضد ویروسی مختلفی و گیاهان ضد corona وجود دارد.

برای مطالعه بیشتر به مقاله ۲۰ گیاه دارویی و خوراکی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن مراجعه کنید.

مواد غذایی مفید

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید