تیر٫۰۵

بهترین گیاهان دارویی برای درمان میگرن

سرد درد

میگرن چیست؟

میگرن در اصل نوعی سر درد است اما با شدت بالاتر و مدت زمان بیشتر که معمولا به طور متناوب و دفعات تکرار می گردد و بعضی اوقات باعث آزار شدید و مختل شدن زندگی روزمره فرد می گردد. این اختلال به ۲ دیلیل عمده عوامل ژنتیکی و محیطی بوجود می آید. عوامل محیطی شامل عواملی مانند امواج،استرس، گرسنگی، نور می باشد که سبب ایجاد و یا تشدید این بیماری می گردد. در این مقاله در مورد علائم اصلی میگرن، بهترین گیاهان دارویی برای درمان میگرن و میگرن کات کاملا توضیح داده شده است.

علائم اصلی میگرن

علائم این بیماری هم متفاوت می باشد. علائم اصلی میگرن چون سردرد، سر دردهای ضربان دار، تاری دید، مشکلات و اختلالات گوارشی و … همراه می باشد. همچنین مدت زمان اختلال میگرن حدود چند ساعت به طول می انجامد که البته بعضا تا چند روز ممکن است ادامه داشته باشد. با توجه آسیب و اختلالی که این سردردهای آزار دهنده در زندگی فرد مبتلا ایجاد می کند، از این علائم اصلی میگرن روی درمان آن حائز اهمیت است.

انواع میگرن

میگرن چیست؟

میگرن با هاله

این نوعی اختلال در سیستم عصبی است. که آن را آئورا نامیده می شود ، که با میگرن اتفاق می افتد. آئورا می تواند شامل نقاط روشن در بینایی ، احساس سوزن سوزن شدن ، از بین رفتن بینایی و حرکات کنترل نشده باشد.

میگرن بدون هاله

این نوع رایج ترین نوع است و شیوع بیشتری دارد. معمولاً تا ۷۲ ساعت ادامه دارد. این نوع در هر سال چند بار اتفاق می افتد. در صورت بروز بیشتر ، این بیماری ممکن است به عنوان میگرن مزمن تشخیص داده شود.

میگرن شبکیه

میگرن شبکیه شامل کاهش دید در یک چشم است. بر خلاف میگرن با آئورا ، اختلالات بینایی معمولاً در آن چشم قرار می گیرد.

انواع درمان میگرن

امروزه غالبا محصولات موجود برای تسکین علائم بیماری میگرن می باشد و چندان برای درمان آن کاربرد ندارد. داروهای مسکنی چون پانادول و ایبوپروفن از جمله داروهای شیمیایی جهت تسکین اثرات و درد های میگرنی می باشد. اما این داروها مانند سایر داروهای شیمایی می تواند دارای اثرات مضر جانبی برای سلامتی انسان باشد. این داروها در صورت مصرف زیاد و طولانی مدت می تواند باعث اثرات سویی مانند تشدید سردرد، افسردگی، سرگیجه و … گردد. از این رو بهترین راهکار در وهله اول پیشگیری از این بیماری و یا استفاده از داروهای طبیعی درمان آن می باشد. این داروها معمولا متشکل از گیاهان دارویی در فرم های مختلف می باشد.

چرا درمان میگرن بسیار مهم است؟

میگرن ، نوعی سردرد ، که گاهی اوقات یک درد مداوم است ، بسیار آزار دهنده است. این درد و اختلال که ممکن است ساعت ها ادامه یابد می تواند زندگی یک شخص را مختل کند. اختلالات مانند حساسیت به نور و سر و صدا ، استفراغ ، اختلال خواب و سایر مشکلات. طبق آمار ، حدود یک میلیارد نفر در جهان از این بیماری رنج می برند. از نظر شیوع ، میگرن سومین بیماری شایع در جهان است. شیوع اصلی این بیماری بین سنین ۲۵-۵۵ سال است. بنابراین ، درمان آن برای مبتلایان بسیار مهم است. استفاده بیش از حد از داروهای میگرنی ، اغلب مسکن ها و محصولات کاهش دهنده درد ، می تواند منجر به میگرن مزمن شود. بنابراین ، درمان گیاهی میگرن دارای اهمیت است.

بهترین گیاهان دارویی برای درمان میگرن

برخی گیاهان دارویی با دارا بودن مواد موثره مفید و موثر، می تواند باعث تسکین و یا حتی درمان میگرن گردد. بهترین گیاهان دارویی برای درمان میگرن عبارتست از:

۱– رزماری

رزماری از جمله معروفترین گیاهان دارویی می باشد که دارای خواص متعدد و مهمی برای سلامتی می باشد. از جمله این خواص و اثرات، ویژگی آرامبخشی این محصول می باشد. از این رو می تواند به عنوان یکی از مسکن های میگرن مورد استفاده قرار گیرد. می توان روغن این گیاه را بر روی شقیقه ها مالید و یا با بو کردن رایحه آن، باعث تسکین گردد.

علائم میگرن

۲بابونه

این گیاه از جمله گیاهان دارای خاصیت ضد التهابی و ویژگی ضد استرس و آرامبخش دارد. از این رو می تواند از این گیاه برای بر طرف کردن سر درد استفاده نمود. از جمله ساده ترین راهکارهای استفاده از این گیاه برای رفع درد، مصرف چای بابونه می باشد.

۳– اسطخدوس

این گیاه دارویی از جمله گیاهان دارویی معروفترین و ارزشمند با خواص گوناگون برای سلامت می باشد. می توان روغن اسطخدوس و یا اسانس آن را برای رفع مشکلات اعصاب و همچنین رفع سردردهای میگرنی استفاده نمود. همچنین عطر این گیاه با دارا بودن بیش از ۱۵۰ جزء ارزشمند، می تواند باعث خواص مناسبی برای سلامتی از جمله تسکین درد گردد.

درمان میگرن

۴– گل بنفشه

این گیاه به دلیل دارا بودن مواد موثره مفیدی که به عنوان آسپرین طبیعی نیز شناخته شده است، تسکین دهنده مناسبی برای درد می باشد. از این رو امروزه از مواد موثره این گیاه در صنعت داروسازی استفاده می گردد.

۵– سنبل الطیب

این گیاه ارزشمند دارای ماده موثره ارزشمندی به نام والرین می باشد. این ماده موثره یک آرامبخش قوی می باشد. از این رو از این گیاه و فراروده های آن به عنوان یک آرامبخش قوی استفاده می شود. همچنین این گیاه برای رفع اختلالات خواب نیز مفید و قابل استفاده می باشد.

بهترین گیاهان دارویی برای درمان میگرن

۶- بابونه گاوی

این گیاه به دلیل خواص ضد التهابی خود می تواند باعث تسکین میگرن و کاهش تعداد دفعات وقوع حملات سر دردهای میگرنی گردد.

درمان گیاهی میگرن

۷- زنجبیل

بر اساس تحقیقات انجام شده ، این گیاه یا ادویه زنجیل برای کنترل میگرن مؤثر است. برای پیشگیری و همچنین کنترل میگرن موثر است. یک مطالعه نشان داد که اثرات پودر زنجبیل مانند سوماتریپتان (داروی شایع میگرنی شیمیایی) است. اما عوارض جانبی کمتری نسبت به سوماتریپتان دارد.

۸-نعنا

نعنا ماده موثره ای دارد که به آن منتول می گویند. منتول برای کنترل سردرد و میگرن مؤثر است. برای افزایش جریان خون و کاهش درد آن را روی پیشانی خود ماساژ دهید.

۹-نعناع فلفلی

نعناع فلفلی همچنین حاوی منتول است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ نشان داد که هنگام ماساژ دادن آن بر روی پیشانی ، منتول برای کنترل درد میگرن مؤثر است.

۱۰-گل ساعتی

گل ساعتی که از زمان های بسیار قدیم به عنوان یک گیاه آرامبخش شناخته شده بود ، کمک به خواب و همچنین درمان سردرد و همچنین می تواند برای التیام میگرن مفید باشد.

گل ساعتی

داروهای و مکمل های گیاهی، راه های طبیعی برای درمان و تسکین درد میگرن

امروزه صنعت داروسازی با پیشرفت های ارزشمند، از فرارود ها و مواد موثره گیاهی برای تولید داروها و مکمل های طبیعی برا رفع مشکلات بشر استفاده می کند. در زمینه درمان میگرن نیز برخی محصولات برای تسکین درد و حتی درمان آن تولید گردیده است. یکی از این محصولات، اسپری درمان آن می باشد. این اسپری با با دارا بودن مواد موثره گیاهانی چون اسطخدوس، بابونه گاوی، نه تنها مسکن برای میگرن بلکه می تواند درمان کننده میگرن باشد مصرف این اسپری ممکن است در مراحل استفاده کمی با درد همراه باشد، اما بر اساس مطالعات بالینی انجام شده می تواند پس از طی دوره درمان تعداد، شدت، مدت و علائم بالینی سردردهای میگرنی را به صورت معناداری کاهش داده و در برخی افراد سردردها را به صورت کامل متوقف سازد. همچنین عصاره بابونه گاوی از جمله دیگر محصولات گیاهی برای درمان آن و همچنین تسکین این بیماری موثر باشد.

 

میگرن کات چیست؟

میگرن که یک نوع سر درد تپش دار و بعضا یک سر درد دائمی محسوب می شود، با درد و اختلالاتی که برای سلامتی ایجاد می کند بسیار آزار دهنده می باشد. این اختلالات بعضا تا ساعتها ادامه می یابد و باعث اختلال در روند زندگی انسان می گردد.  اختلالاتی چون حساسیت به نور و صدا، استفراغ، اختلال خواب از دیگر مشکلات ایجاد شده توسط میگرن می باشد. بر اساس آمارها حدود یک میلیارد نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند و از نظر شیوع رتبه سوم بیماری ها مربوط به آن می باشد. شیوع اصلی این بیماری در رنج سنی ۲ الی ۵۵ سال می باشد. برای همین درمان آن برای مبتلایان بسیار حائز اهمیت می باشد.

استفاده  بیش از حد از داروهای آن که غالبا شامل مسکن ها و محصولات کاهنده درد می باشد، سبب مزمن شدن این بیماری می گردد.  از این رواستفاده از یک تسکین دهنده طبیعی میگرن که می تواند باعث درمان آن نیز گردد اهمیت دارد. ما می خواهیم در این مقاله یک اسپری بینی را به شما معرفی کنیم که  به عنوان داروی میگرن، می تواند به عنوان تسکین طبیعی آن مورد استفاده قرار گیرد. این اسپری بینی  طبیعی با نام تجاری میگرن کات شناخته می شود.

میگرن کات از چه اجزایی تشکیل شده است؟

این محصول از مواد موثره ۵ گیاه ارزشمند برای درمان مگیرن پس از سالها تحقیق و بررسی تهیه و تولید شده است. این گیاهان عبارتند از:

 • اسطخدوس
 • بنفشه
 • رازیانه
 • گشنیز
 • مرزنجوش
 • یونجه زرد

مواد موثره میگرن کات

 • سینئول
 • اوکالیپتول
 • آلفایونون
 • آنتول
 • لینالول
 • کارواکرول

 

اجزای اصلی میگرن کات

مواد موثره گیاهی در آن قرار می گیرد که بتوان از طریق اسپری مورد استفاده قرار گیرد، اتانول می باشد. به کار بردن اتانول در این دارو دارای مزیتهای زیر می باشد:

 • اتانول باعث حل شدن مواد موثره دارویی می گردد
 • باعث افزایش پایداری مواد موثره دارو می گردد
 • نفوذ پذیری دارو افزایش می یابد
 • حفظ سلامت و کیفیت دارو در دمای محیط

 

چرا میگرن کات به صورت اسپری تولید شده است؟

فرم اسپری این محصول باعث ایجاد تاثیرات مثبت در اثرگذاری محصول می باشد. برخی از مزایای این اسپری بینی عبارتست از:

 • افزایش اثر گذاری دارو در بدن
 • استفاده راحت تر برای مصرف
 • احتمال اثرگذاری بر مغز با واسطه‌ی اعصاب بویایی
 • دسترسی مناسب به سیستم لنفی
 • جذب سریعتر مواد موثره دارو
 • افزایش نفوذ دارو
 • جلوگیری از ورود به سیستم گوارشی بدن و اسیب به مواد موثره دارو

 

موارد منع مصرف

به دلیل اینکه اثر این دارو برای کودکان زیر ۲ سال و همچنین بانوان باردار مورد بررسی قرار نگرفته است و از سویی نیز به دلیل حساسیت بالای این دو گروه به اثرات عوامل محیطی، مصرف داروی میگرن کات برای این افراد توصیه نمی شود. همچنین بنا بر اعلام تولید کنندگان این محصول ارزشمند گیاهی، افرادی که از داروی ضد انعقاد خون و داروی تری نیترو گلیسیرین TNG و سایر داروهای افزاینده نیتریک اکسید، نباید از این داروی درمان میگرن استفاده کنند.

 

 

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید