اردیبهشت٫۲۸

۱۲ چای و دمنوش فوق العاده برای درمان نفخ شکم

نفخ

نفخ شکم چیست؟

اختلال در هضم غذا از جمله مواردی است که میتواند به مشکلات معده از جمله نفخ منجر میشود. به تبع آن تجمع گاز در معده، سفتی شکم و احساس سنگینی در معده ایجاد میشود که برای فرد آزار دهنده میباشد. معمولا عواملی چون تجمع باکتری در معده، مشکلات ژنتیکی و همچنین ناسازگار بودن برخی مواد غذایی با معده و همچنین هر عاملی که باعث تغییر در عمکلرد طبیعی معده و روده گردد میتواند از دلایل ایجاد نفخ شکم باشد. که در این مقاله بهترین روش درمان نفخ شکم معرفی توضیح داده شده است.

نفخ شکم

علل ایجاد نفخ شکم

دلایل مختلفی برای ایجاد نفخ و گاز در معده وجود دارد. عواملی مانند تجمع باکتری ها در معده ، مشکلات ژنتیکی و همچنین حساسیت به برخی غذاها ممکن است باعث نفخ و اختلالات معده و غیره شود. دلایل اصلی در ذیل ذکر شده است.

۱-استرس

مسائل روانی و استرس تاثیر مهمی بر ایجاد نفخ دارد. وقتی که سطح هورمون کورتیزول که به هورمون استرس نیز شناخته میشود میتواند سبب ایجاد نفخ و گاز در دستگاه گوارش گردد

۲-استفاده از مواد نفخ آور

مصرف برخی از مواد غذا میتواند سبب ایجاد نفخ و گاز گردد. مواد غذایی چون حبوبات، موز، سیر، کلم، پیاز، لبنیات از جمله مواد غذایی هستند که میتواند منجر به اختلال دستگاه گوارش گردد.

۳-میکروب معده

وجود برخی میکروب ها در معده میتواند برای سلامت دستگاه گوارش مضر باشد. از جمله این آسیب ها زخم معده و همچنین تولید گاز و ایجاد نفخ میباشد.

۳-عدم تعادل هورمونی

از جمله عواملی که باعث نفخ معده می شود می توان به عدم تعادل هورمونی، اختلال عملکرد تیروئید، مشکلات روده و غیره اشاره کرد.

۴-اختلال در هضم غذا

این یکی از دلایلی است که می تواند باعث مشکلات معده مانند نفخ شود. وقتی مواد غذایی به درستی هضم نشوند می تواند در معده گاز ایجاد کند.که در این صورت استفاده از گیاهان هضم کننده بهترین انتخاب می باشد.

 

درمان نفخ شکم

معمولا افراد در صورت مواجه شدن با نفخ، اقدام به استفاده از دارو مینمایند. اما یک راهکار ساده تر و طبیعی که میخواهیم به شما توصیه کنیم که قبل از استفاده از دارو آن را امتحان کنید، یک روش طبیعی میباشد. اسفاده از چای برای نفخ پیشنهادی ساده اما موثر میباشد.استفاده از چای های گیاهی مخصوص میتواند مشکلات و اختلالات ناشی از هضم غذا و نفخ را رفع نماید. این چای ها که معمولا از گیاهان هضم کننده و یا گیاهان دفع کننده گاز در معده میباشد روشی است که در صورت استفاده به اندازه، راهکاری طبیعی و بدون خطر میباشد.

 

بهترین چای برای درمان نفخ شکم

۱-چای نعنافلفلی

شاید بتوان گفت نعنافلفلی بهترین چای برای درمان نفخ شکم میباشد. بر اساس اعلام مراکز علمی، مصرف این چای میتواند عضلات معده را آرام کند و همچنین در افرادی که از سوء هاضمه رنج میبرند موثر و مفید باشد. از طرفی این گیاه میتواند از طریق افزایش دز ترشح صفرا، سبب بهبود هضم غذا و بهوبد سندرم روده تحریک پذیر گردد. از این رو سازمان بهداشت جهانی استفاده از عصاره گیاه نعنافلفلی  را برای رفع مشکلات معده از جمله نفخ و گاز در شکم موثر دانسته است.

نفخ معده

 

۲-چای بابونه

مصرف بابونه و چای بابونه میتواند به عنوان یک چای برای درمان نفخ مصرف گردد، یک چای که میتواند به رفع نفخ کمک کند. این چای از طریق کمک به افزایش ترشح شیره معده به سلامت معده و دستگاه گوارش کمک میکند. رفع اختلالاتی چون نفخ، اسپاسم معده، درد شکم، کولیک و زخم معده از جمله این موارد میباشد.

درمان نفخ معده

 

۳-چای رازیانه

دانه ارزیانه برای نفخ گاز معده بسیار قوی میباشد. این گیاه دارای خاصیت قوی ضد التهاب و ضد اسپاسم میباشد. از این رو مصرف آن به رفع گاز و آرام کردن دیواره روده کمک میکند. این چای بهترین درمان نفخ شکم میباشد که با مصرف آن به رفع مشکلات گوارشی مانند نفخ و اسپاسم و حتی سندرم تحریک پذیر روده کمک میکند.

 

۴-خارمریم

این گیاه نیز از جمله گیاهان غنی از آنتی اکسیدان میباشد که برای رفع نفخ مفید است. از سوئی نیز مصرف این چای برای کاهش التهاب روده مفید میباشد.

۵-چای زنجبیل

زنجبیل یک ادویه و همچنین گیاه دارویی با طعم تند میباشد. میتواند زنجبیل را به تنهایی دم کرده ومصرف نمود و یا با چای سیاه آن را ترکیب و مصرف نمود. این گیاه از دوران قدیم برای رفع مشکلات دستگاه گوارش مورد استفاده قرار میگرفته است. مواد موثره این گیاه با رفع گرفتگی روده و افزایش سرعت دفع گاز باعث تسکین التهابات معده میگردد. مطالعات صورت گرفته بر روی این گیاه نشان داده است که مصرف پودر این گیاه به صورت کپسول باعث رفع حالت تهوع گردید.

بهترین چای برای درمان نفخ

 

۶-چای سبز

چای سبز پس از چای سیاه معروفترین و محبوب ترین چای در جهان میباشد. خواص متعددی برای این گیاه در منابع مختلف ذکر شده است. مواد موثره این چای نقش اصلی در فواید متعدد آن برای سلامتی را دارند. از جمله این مواد موثره، آنتی اکسیدان ها و همچنین کاتچین های موجود در چای سبز میباشد. این مواد مفید باعث رفع نفخ میشود.برای مثال کاتچین موجود در این گیاه بر روی ماهیچه های دستگاه گوارش دارای اثر آرامبخش میباشد.

۷-چای لیمو

پوست لیمو حاوی ماده موثره ای به نام دی لیمونن میباشد. این ماده موثره برای رفع ناراحتی معده و همچنین برای جلوگیری از نفخ موثر میباشد. شما میتوانید لیموی تازه را در آب جوش بیندازید و یا حتی به همراه  چای سبز و سیاه دم کنید.

 

۸-چای بادرنجبویه

این گیاه دارویی محبوب و پر مصرف جهان نیز دارای اثرات ضد نفخ میباشد. این گیاه از زمان های قدیم برای درمان نفخ مورد استفاده قرار میگرفته است. آژانس دارویی اروپای نیز اثر این گیاه برای رفع مشکلات گوارشی را نیز تایید نموده است.

درمان نفخ شکم

۹-چای نعنا

این گیاه خوش طعم با رایحه جذاب نیز برا رفع مشکلات ناشی از تجمع گاز در معده مفید میباشد. این گیاه با اثر تسکین بخشی بر روی دستگاه گوارش باعث رفع مشکلات و اختلالاتی مانند نفخ میشود.

گاز معده

۱۰-سنا

آنتراکینون ها از جمله مواد موثره جهت رفع اختلالات گوارشی از جمله یبوست و نفخ میباشد. این ماده باعث بهبود عملکرد روده میشود که از این طریق سبب رفع اختلالات گوارشی میشود. همچنین مصرف این گیاه باعث افزاش تولید صفرا میگردد، که این موصوع نیز در درمان نفخ شکم موثر میباشد. البته چون این گیاه جز گیاهان ملین میباشد، مانند سایر گیاهان ملین نباید بدون مشورت پزشک و یا متخصص به مدت طولانی مورد مصرف قرار گیرد.

۱۱-چای زیره

زیره بیشتر به عنوان یک ادویه شناخته میشود و در پخت و پز مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین به علت خواص طبی، از آن به عنوان گیاه دارویی نیز نام برده میشود. شما میتوانید مقداری زیره سبز را همراه با چای سیاه دم کنید. مصرف این ادویه میتواند از طریق افزایش ترشح آنزیم های گوارشی باعث بهبود هضم و نفخ گردد.

۱۲-چای دارچین

دارچین از جمله گیاهان دارویی و یا ادویه های محبوب میباشد. اضافه کردن پودر دارچین و یا چوب دارچین به چای سیاه و یا چای سبز هنگام دم کردن چای میتواند باعث افزایش خواص چای گردد. بعلاوه طعم جذابی به چای میدهد. اگر شما از گاز در معده رنج میبرید، این گیاه دارویی با خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی و همچنین از از بین بردن باکرتی های مضر دستگاه گوارش  به بهبود عملکرد گوارش و کاهش التهاب جلوگیری میکند. برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش و رفع اختلالات این چای خوش طعم را به طور منظم مصرف نمایید.

چای برای درمان نفخ شکم

 

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید