خرداد٫۰۶

۱۶ گیاه دارویی و مواد غذایی مفید برای درمان فشار خون بالا

فشار خون بالا

فشار خون چیست؟

فشار خون به وسیله دو عدد دستگاه های مخصوص سنتی و دیجیتال اندازه گیری می شود. عدد اول فشار خون سیستولیک است که نشان دهنده ی حداکثر فشار خونی است که بر اثر ضربان قلب در عروق ایجاد می شود یعنی فشار خون در زمان فعالیت و پمپاژ خون. عدد دوم نیز فشار خون دیاستولیک است که نشان دهنده ی حداقل فشار خون موجود در شریان ها است و یا همان زمان استراحت قلب. عدد طبیعی برای فشار خون ۱۲ روی ۸ می باشد. اگر هر کدام از این اعداد افزایش پیدا کند به معنای افزایش فشار خون محسوب می شود. البته بسته به سن این عدد می تواند کمی متغیر باشد. که در این مقاله در مورد علائم فشار خون بالا ، کاهش فشار خون و درمان فشار خون بالا با گیاهان دارویی توضیح داده شده است.

 

عوارض  و علائم فشار خون بالا

فشار خون یک بیماری است که به صورت غیرمستقیم می تواند باعث خطرات مهلکی برای سلامتی گردد. بر طبق آمارها و گزارشات معتبر موجود، حدود ۱.۵ میلیارد نفر در دنیا مبتلا به فشار خون بالا می باشند. این در حالیست که این بیماری معمولا دارای نشانه های مشخص نمی باشد و به مرور اثر مهلک خود را بر روی سلامتی می گذارد.

۵۰ درصد از مبتلایان به این بیماری از ابتلای خود اطلاعی ندارند. از این رو از این بیماری به عنوان کشنده خاموش نام برده می شود. عوارض این بیماری بر روی سلامتی بسیار مهلک می تواند باشد. بیماری ها و مشکلاتی چون سکته قلبی، سکته مغزی، از دست دادن بینایی و نارسایی کلیه از جمله مشکلاتی است که می تواند به خاطر فشار خون ایجاد شود. برای همین لازم است افراد به طور منظم فشار خون خود را چک کنند و در صورت ابتلا، به سرعت اقدام به درمان و کنترل آن نمایند.

همان طور که گفته شد فشار خون معمولا علامت دقیقی ندارد و بیشتر نیازمند چکاپ و بررسی منظم می باشد. اما اگر فشار خون به صورت ناگهانی بالا برود می تواند دارای نشانه هایی باشد. علائم فشار خون بالا عبارتند از: حالت تهوع، درد قفسه سینه، تنگی نفس، حالت بی قراری، تار شدن دید و خونریزی بینی از جمله علائم آن می باشد. علائم فشار خون بالا معمولا خود را نشان نمی دهند و ممکن است فرد بدون هیچ علائم دارای فشار خون بالا باشد و به آن بیماری خاموش گفته می شود و اگر کنترل نشود باعث بیماری های قلبی می شود.

 

دلایل ایجاد فشار خون بالا

دلایل متعددی در ایجاد فشار خون تاثیر گذار است. دلایلی که می بایست به آنها توجه داشت تا از بروز این بیماری ها جلوگیری نمود. البته برخی از عوامل در کنترل ما نمی باشد، اما تا حد امکان باید از عوامل تشدید کننده فشار خون اجتناب نمود. در اینجا به برخی از اصلی ترین دلایل ایجاد کننده این بیماری اشاره خواهیم کرد.

۱-سن

هر چه سن انسان بالا میرود، خاصیت ارتجاعی عروق کاهش می یابد. از آنجایی که از عوامل مهم این بیماری تصلب شرایین و اختلال در جریان خون در بدن است، در نتیجه کاهش خاصیت ارتجاعی با تاثیر در گردش خون در بدن باعث افزایش احتمال ابتلا به این بیماری میگردد. در نتیجه سن افراد یک فاکتور اساسی برای تعیین بالا بودن فشار خون افراد محسوب می شود.

۲-وراثت

این بیماری میتواند به صورت ژنتیکی نیز به فرد منتقل شود. در این شرایط فرد اختیاری در خصوص جلوگیری از این بیماری شاید نداشته باشد، اما بهتر است این افراد که در خانواد خود سابقه این بیماری وجود دارد بیشتر مراقب ابتلا به این بیماری باشند. بهتر است این فراد با کنترل کردن منظم فشار خون و همچنین اجتناب از سایر عوامل ایجاد کننده مانع از این بیماری شوند.

۳-چاقی

بر اساس گزارش ها، افرادی که وزن بیشتری نسبت به وزن طبیعی خود دارند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری می باشند. از این رو چاقی و فشار خون رابطه مستقیمی با هم دارند و از عواملی مهم ابتلا به این بیماری چاقی، بویژه چاقی های شکمی می باشد. از طرفی نیز چون افراد با وزن بالا بیشتر به بیماری هایی مشکلات قلبی و چربی خون نیز مبتلا می شوند، از این رو در صورت ابتلا به فشار خون می تواند برای آنها خطرناک تر باشد.

فشار خون

۴-کم تحرکی

کم تحرکی نیز از عوامل مهم ایجاد فشار خون بالا می باشد. علت این مسئله این است که کم تحرکی باعث ضعف در قوای قلب می گردد و برای اینکه بتواند خون کافی را به اندامهای بدن برساند باید دفعات بیشتری بتپد و بیشتر به قلب فشار می اید. همچنین این موضوع باعث به عروق فشار بیشتری بیاید و خطر ابتلا به فشار خون افزایش می یابد. همچنین کاهش تحرک و ورزش نکردن مناسب و منظم می تواند سبب ایجاد سایر مشکلات ایجاد کننده فشار خون مثل افزایش وزن و یا افزایش چربی خون و … گردد.

۵-مصرف سیگار

از دلایل مهم تاثیر سیگار بر افزایش فشار خون، کاهش اکسیژن در خون می باشد. در نتیجه قلب برای تامین اکسیژن اندام های بدن باید بیشتر بتپد و فعالیت کند که این به معنای ایجاد فشار خون می باشد.

درمان فشار خون بالا

۶-مصرف الکل

الکل، این نوشیدنی مضر برای سلامتی، از جمله عوامل تاثیرگذار برای افزایش فشار خون می باشد. کسانی که به طور مکرر الکل مصرف می کنند فشار خون سیستولیک بالاتری خواهند داشت. همچنین این افراد ممکن است به بیماری فشار خون مزمن و در نتیجه دچار نارسایی قلبی گردند.

۷-مصرف نمک

مصرف نمک اگر در حد متعادل باشد بدن ما دچار مشکلی نخواهد شد. اما مصرف بی رویه و خارج از حد تعادل آن باعث افزایش میزان آب در خون میگردد که این موضوع باعث افزایش فشار خون میگردد.

۸-بالا رفتن چربی و کلسترول خون

چربی ها به دوسته چربی های مفید و مضر تقسیم می شوند. عاملی که باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها از جمله فشار خون می باشد چربی های اشباع می باشد. همچنین کلسترول بد یا همان LDL از جمله عوامل ایجاد فشار خون می باشد. اما چگونه چربی مضر میتوانند باعث ایجاد فشار خون گردند؟ هر عاملی که باعث ایجاد اختلال در کارکرد رگها و گردش خون در بدن گردد، میتواند باعث ایجاد فشار خون شود. از عوامل مهم تصلب شرایین و اختلال در گردش خون در بدن رسوب کلسترول بد در جداره رگها می باشد. از این رو مصرف زیاد اینگونه چربیها به مرور زمان می تواند باعث ایجاد تنگ شدن عروق و به تبع آن افزایش فشار خون گردد.

۹-استرس ها روحی

در شرایط استرس، بدن برای مقابله با این عامل شروع به ترشح برخی هومونها و مواد می کند. این مواد ترشح شده باعث افزایش تپش قلب و تنگ تر شدن عروق خونی می گردد. در نتیجه استرس های مزمن و طولانی مدت باعث اختلال جریان خون و امکان ابتلا به بیماری فشار خون می گردد.

۱۰-دیابت

متاسفانه افراد مبتلا به دیابت ممکن است به برخی بیماری ها مثل افزایش فشار خون نیز مبتلا شوند.  علت آن این است که دیابت می تواند سبب سخت شدن عروق گردد که این موضوع از عوامل ایجاد کننده فشار خون می باشد.

درمان فشار خون

راه های پیشگیری و درمان فشار خون بالا

مهمتر از درمان، پیشگیری از ابتلا به یک بیماری می باشد. برای همین می بایست با شناخت راهکارهای مفید، در وهله اول از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمود. طبیعتا عواملی که در ایجاد فشار خون موثر هستند و تحت کنترل انسان می باشند، از جمله عواملی است که باید با توجه به آنها از اقدام به پیشگیری از این بیماری نمود. برای مثال باید از مصرف الکل و سیگار اجتناب نمود. برخی عوامل و راهکارها دارای اثرات مهمی در پیشگیری از این بیماری می باشد. در ادامه برخی از این موارد بررسی خواهد شد.

۱-تغذیه مناسب

تغذیه از جمله مهمترین عوامل در حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریها، از جمله فشار خون می باشد. برای مثال استفاده از مواد غذایی حاوی چربی بد، نمک و سدیم می بایست کاهش یابد و به جای آن مواد حاوی پتاسیم بیشتر مصرف گردد. همچنین برخی مواد غذایی و گیاهان هستند که با داشتن مواد موثره مفید می توانند باعث کاهش فشار خون شوند. در ادامه به برخی از گیاهان موثر در کنترل فشار خون اشاره خواهیم کرد.

کاهش فشار خون

۲-ورزش منظم

ورزش به عنوان راهکار بسیار موثر در جلوگیری از فشار خون می باشد و باید به طور منظم و به اندازه کافی در برنامه هفتگی ما قرار داشته باشد. با ورزش کردن میتوان به تقویت قلب، جلوگیری از رسوب مواد مضر مانند کلسترول در رگها و در نتیجه جریان بهتر خون در رگها کمک نمود.

۳-کنترل و مدیریت استرس

دوری از استرس و همچنین مدیریت آن بسیار مهم است. برای کنترل استرس گام اول دوری کردن از موضوعات و محیطهایی است که در شما باعث ایجاد استرس می شود. همچنین در صورت بروز برخی عوامل ناخواسته استرس، در گام اول سعی کنید هر چه سریعتر عامل و مشکل ایجاد کننده استرس را رفع کنید. در گام بعد با روش هایی چون ورزش کردن، گوش کردن به موسیقی، انجام تفریحات مورد علاقه و … باعث کاهش استرس و کاهش امکان احتمال ابتلا به فشار خون شوید.

۴-درمان و کنترل فشارخون

انواع داروهای شیمیایی برای کنترل و درمان فشار خون بالا وجود دارد. برای مثال داروی رامیپریل، دیلتازم، رزرپین، آملودیپین و پرازوسین از جمله این داروها می باشد. این داروها با مکانیسم های عمل مختلفی مانند بهبود عملکرد عروق و جریان خون در بدن باعث کاهش فشار خون می شوند. اما این داروها میتواند دارای اثرات مضر و عوارض جانبی نیز باشند. عوارض چون حالت تهوع، خواب آلودگی، سر درد، بی اشتهایی و یا حتی ناراحتی های گوارشی از جمله این عوارض می باشد. از این رو توصیه ما به شما استفاده از مواد طبیعی کنترل کننده فشار خون می ­باشد.

درمان فشار خون بالا با گیاهان دارویی و مواد غذایی

استفاده از برخی مواد غذایی، گیاهان دارویی با دارا بودن مواد موثر و عناصر مفید برای بدن می تواند باعث کنترل و درمان فشار خون با گیاهان دارویی گردد. همچنین در بازار برخی مکمل های گیاهی و طبیعی قابل دسترس می باشند که با استفاده از مواد موثره و عصاره های گیاهی تولید شده اند. مکمل هایی که با استفاده از مواد موثره گیاهی و با استفاده از روشهای علمی و دانش داروسازی تولید می شوند دارای اثرات مشابه با این مواد طبیعی می باشد.

کنترل فشار خون

برخی از گیاهان و مواد غذایی مفید برای کاهش و درمان فشار خون بالا عبارتست از:

۱-سیر

سیر حاوی ماده ای به نام آلسین است که به کنترل فشار خون کمک می کند، همچنین پلی سولفید موجود در سیر با بازکردن رگ ها باعث کاهش فشار خون می شود. اگر به دنبالی روشی آسان برای کاهش فشار خون بالا هستید، مصرف سیر بهترین گزینه است.

۲-چای ترش

اگر بدنبال درمان فشار خون با گیاهان دارویی هستید، این چای پاسخ خوبی است. چای ترش حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است که مصرف منظم این چای برای کاهش فشار خون بسیار موثر است.

علائم فشار خون بالا

۳-دانه کتان

مصرف دانه کتان برای سلامتی بسیار مفید می باشد زیرا این گیاه حاوی امگا ۳ است که خاصیت ضد التهابی و ضد انعقادی دارد.

۴-زازالک

این گیاه با مکانیسم های مختلفی باعث کاهش فشار خون بالا می شود. زالزالک از لخته شدن خون و از تشکیل پلاکت در رگ ها جلوگیری می کند ، زالزالت یک روش طبیعی برای کاهش فشار خون بالا است.

۵-چای سبز

چای سبز سرشار از مواد ضد التهابی است و آسیب های ناشی از این بیماری را از بین می برد. مصرف منظم چای سبز می تواند خطر ابتلا به این بیماری را تقریباً ۵۰٪ کاهش دهد. مصرف مخلوط این گیاه با دارچین می تواند اثرات این گیاه را افزایش دهد. علاوه بر این ، مکمل های چای سبز به عنوان یکی از مکمل های درمان فشار خون با گیاهان دارویی محسوب می شود.

۶-هل

ادویه ای که بیشتر در هند تولید می شود. بر اساس یک تحقیق انجام شده، افراد دارای فشار خون بالا که به صورت روزانه هل مصرف کردند، کاهش فشار خون را تجربه کردند.

دلایل فشار خون بالا

۷-دارچین

این ادویه نیز که دارای طعمی جذاب است میتواند برای کاهش فشار خون مفید باشد. شما می توانید دارچین را در غذا استفاده کنید، چای دارچین درست کنید و یا حتی از مکمل دارچین استفاده کنید.

۸-مرکبات

مرکبات بویژه پرتقال و لیمو سرشار از آنتی اکسیدان می باشند و دارای خاصیت ضد التهابی نیز می باشند. این مواد برای سلامت عروق و کنترل فشار خون موثر و مفید می باشند.

۹-کرفس

برای جلوگیری از انسداد جریان خون خوردن منظم کرفس توصیه می شود. کرفس حاوی فیتوکمیکال ها بوده که بهبود جریان خون در رگها می شود.

درمان فشار خون با گیاهان دارویی

اسانس های گیاهی برای کاهش فشار خون

شاید جالب باشد بدانید که برخی از اسانس های گیاهی نیز می تواند نقش مثبت و موثری در کاهش و کنترل فشار خون داشته باشد. اغلب اسانس هایی می توانند این اثر را داشته باشند که دارای خاصیت آرامبخش و ضدافسردگی داشته باشند. برخی از این اسانسهای اثر بخش عبارتند از:

۱-اسانس اسطخدوس

این گیاه با دارا بودن خاصیت آرامبخشی می تواند با کاهش ضربان قلب بر روی فشار خون موثر باشد.

۲-اسانس رز

این اسانس با دارا بودن خاصیت ضد التهابی و همچنین آرامبخش برای بهبود جریان خون در بدن مفید است. برای همین برای درمان فشار خون بالا نیز قابل استفاده است.

۳-بادرنجبویه

این اسانس برای کنترل و درمان فشار خون بالا و همچنین حفاظت از قلب استفاده می شود.

۴-لیمو

لیمو کنترل کننده تنش های عصبی و در نتیجه کاهش ضربان قلب و فشار خون است.

۵-پرتقال

پرتقال از خانواده مرکبات است و برای کنترل فشار خون استفاده می شود.

۶-مریم گلی

گیاه مریم گلی از طریق کاهش وزن می تواند باعث کنترل فشار خون شود.

۷-سنبل الطیب

سنبل الطیب با اثرات قدرتمند ضد تنش می تواند برای کنترل ضربان قلب و فشار خون مفید باشد.

 

شما هم ممکن است بپسندید

نظرتان را بنویسید